Jesuit-Sheaner Relays

Texas High School Track & Field Meet

  

Meet Results

Click on "YEAR" for full results

1968_Champs11.jpg (84405 bytes)
1969 Team Champions - Jesuit

Live Results

 

Full Results - 2016

2015
2014
2013
2012
2011
2010

2009
2008
2007

2006
2005
2004

2003
2002

2001

2000

1999

1998

 

Highlights

1

  16 new US top 10 performances  (www.dyestat.com)

294 National Elite Performances (source: TXMileSplit)  

 

2016

2

Adrian Piperi, The Woodlands - Shot Put - 70'3"* (TX#1/US#1)  *breaks 37 year old record set by National Record held by Michael Carter                                            

3 Jasmine Moore, Mansfield Lake Ridge - Long Jump - 20'0" (TX#1/US#3) and Triple Jump - 40'5" (TX#1/US#2)

March 18-19th

Participants advance to UIL
state meet in 167 events - winning
87-Medals, including
31-1st Place

31 UIL State Meet Champions
22 TAPPS State Meet Champions
5 SPC State Meet Champions
x Oklahoma State Meet Champions
x Arkansas State Meet Champion

4 Carter Blunt, Frisco Independence - 3200m - 9:09.79 (TX#2/US#11)  7 of top 8 times in TX in one race
5 Keshun Reed, Arlington Martin - 400m - 47.30 (TX#2/US#6)
6 Aaliayh Miller, McKinney Boyd - 400m - 54.65 (TX#1/US#6)
Bailey Lear, McKinney - 400m - 54.85 (TX#2/US#9)
7 Byrce Hoppell, Midland - 800m - 1:52.78 (TX#2/US#3), 1600m - 4:16.30 (TX#2/US#9)
Cade Bethmann, Arlington Martin - 800m 1:53.62 (TX#3/US#7)
Parker Scott, Corpus Christi King - 1600m - 4:16.50 (TX#3/US#10)
8 Bryce Douglas, Allen - 300m Hurdles - 37.09 (TX#2/US#3)
Adran Carr, Arlington Bowie - 300m Hurdles - 37.68 (TX#7/US#11)
     
1

  15 new US top 10 performances  (www.dyestat.com)

153 National Elite Performances (source: TXMileSplit)  

 

2015

2 Carter Blunt, Frisco Independence - 4:12.46 (US#2) / 8:57.01 (US#2)
3 High Jump - Blaine Listach, Waco Meyer - 6' 10"  * tied 4A meet record, (US#5)
                       Kene Nwangwu, Frisco Heritage - 6' 9" (US#6)

March 20-21st

Participants advance to UIL
state meet in 101 events - winning
39-Medals, including
14-1st Place

15 TAPPS State Meet Champions
2 SPC State Meet Champions
2 Oklahoma State Meet Champions
1 Arkansas State Meet Champion
1 Kansas State Meet Chamption

4 Saige Revell, DeSoto (6A) Long Jump - 24'0" (US#4) / (6A) Triple Jump - 45'10"
5 Keshun Reed, Arlington Martin - 400m - 47.48 (US#2)
Rhayco Schwartz, McKinney Boyd - 400m - 47.91 (US#8)
6 Sami Gonzalez, Carrollton Creekview - 300m Hurdles - 42.12 (US#2)
Garrett Moore
, Mansfield Legacy - 300m Hurdles - 37.54 (US#7)
7 Connor McMullen, Louisburg, KS - 180' 1" (US#4)
8 4x400m Relay: Duncanville  - 3:16.18 (US#5) / Houston Strake Jesuit - 3:16.54 (US#8)
     
1 51 US and 152 Texas Elite Performances       7 new TX#1 performances, 2 new KS#1 performances
  Upper 50's-Low 60's F 
  FAT Timing           4 new US#1, 2 new US#2, 3 new US#3  performances               
2   
Kord Ferguson, Ottawa KS: 63' 7" Shot Put (US#2) and 192' 0" Discus (US#1)
Noah Gilfillan, Corsicana: 16' 6" Pole Vault  (US#4)

                

2014

3 Austen Dalquist, Keller:   4:11.97 1600m (TX#1) /9:00.41 3200m (TX#1)   * Double 5A Meet Records
Carter Blunt, Frisco Heritage: 4:14.91 (TX#2) / 9:03. 10 3200m (TX#2) * New 4A Meet Record
Zach Kirkland, Justin Northwest: 4:14.91 (TX#2)
4
Desiree Freier, Justin Northwest: 14' 0" Pole Vault (US#1)
LaTyria Jefferson, DeSoto: 5' 9" High Jump (US#3)

March 22th

Participants advance to UIL
state meet in 103 events - winning
43-Medals, including
25-1st Place

16 TAPPS State Meet Champions
1 Oklahoma State Meet Champion
2 Kansas State Meet Champtions

 

 

5
Jeffrey Moore, Carrollton Newman Smith: 1:51.97 (US#1)  * New 4A Meet Record
Aaliyah Miller, McKinney Boyd: 2:10.88 (US#3)
6 Boys Relays:
Duncanville 41.46 (TX#3), Texarkana 41.51 (TX#4)
Texarkana 1:25.88 (US#1), Duncanville 1:26.05 (US#3)
Arlington Martin 3:17.20 (US#5), Lancaster 3:17.39 (TX#4)
7 Girls Relays:
Cedar Hill 46.23 (US#2)
8  
     
  1 26 US and 104 Texas Elite Performances
  Upper 50's-Low 60's F 
  FAT Timing                   
  2 Elite Girls 1600m: Maggie Montoya - 4:52.30 / AR#1, US#5
7 finish below 4:59.99 - 14 finish below 5:10.99                                

2013

3 High Jump - Logan Brittain, Canyon Randall - 6' 10"  * New 4A meet record
4 Double Winners:
Austin Cook, Overton (4A) Shot Put - 55'0" / (4A) Discus - 164'2"

March 23th

Participants advance to UIL
state meet in 68 events

 

 

5 Ryan Simmons, Salado (5A) Shot Put - 55'11" / (5A) Discus - 164'10"
Cameron Meziere, John Paul II (4A) 110m Hurdles - 14.67 / (4A) 300m Hurdles - 38.98
Evan Arambula, Eustace (4A) 1600m - 4:27.22 / (4A) 3200m - 9:33.85
6 Trevor Gilley, SL Carroll - 9:12.07 / TX#2, US#14
7 Zach Kirkland, Justin Northwest - 4:14.83 / TX#3, US#12
8  
     
  1 41 US Elite Performances including 2-US#1, 5-US#2, 7-TX#1, 7-TX#2, 1-AR#1, 1-OK#1
  82F 
  FAT Timing                   
  2 Bryce Grace, Bryan Adams - double winner 5A 110 hurdles -13.97/ TX#1 and
                                                    300m hurdles - 37.72/ TX#2

2012

3 Elite Girls 1600m: Maggie Montoya - 4:55.55/ AR#1
                                 Jackie Choucair, Hockaday - 4:56.48/ TX#1
                                 Courtney Kriegshauser, SL Carroll - 4:57.71/ TX#2
4 Pole Vault - Dylan Bell, Alvarado - 16' 7"/ US#2
High Jump - Roland Sales, Arlington Bowie - 6' 9"
Shot Put - Jordan Roos, Celina - 60' 9"
March 24th

Participants advance to UIL
state meet in 96 events - winning
43-Medals, including
21-1st Place

5 Aldrich Bailey, Mansfield Timberview - 400m - 46.56/ US#2
6 800m: William Stovall, DeSoto - 1:51.48/ US#1
             Hector Hernandez, Killeen Ellison - 1:51.73/ US#2
7 Sprints: Abraham Hall, S. Grand Prairie 100m - 10.40/ US#1  
               Tremayne Acy, DeSoto 100m - 10.42/ US#3  
               Robert Rhodes, FW Southwest 200m - 21.40  
               Eric Hawkins, Longview 200m - 21.57
8 Relays: DeSoto 4x4 - 3:15.63;  4x2 - 1:25.52;  4x1 -40.59/ US#2
              Timberview 4x4 - 3:15.16/ US#2
              Celina 4x4 -3:15.53/ US#4
     
  1 Windy, 15 mph gusts to 20 mph; 85F    FAT Timing 
                
  2 Olabanji Asekun, Cedar Hill - double winner 5A Long Jump (24-0) and
                                                  Triple Jump (47-5)

2011

3 Elite Girls 1600m: Emily Dunn, San Antonio Feast - 4:57.96
                                 Meaghan Shea, McKinney - 4:58.15
4 Pole Vault - Reese Watson, Spring - 16' 0"
Discus - Devin Randall, Bartlesville OK - 185' 2"
Shot Put - Jordan Roos, Celina - 63' 2"
March 26th

Participants advance to UIL state meet in 78 events - winning
33-Medals, including
12-1st Place

5 Aldrich Bailey, Mansfield Timberview - 200m - 21.25  (21.19 prelims)
6 800m: William Stovall, DeSoto - 1:53.31  (Nine finish under 1:57.73)
7 Hurdles: Kenneth Minkah, DeSoto - 300m - 37.86  (37.66 prelims)
8 Relays: 4x4 - DeSoto - 4:16.23;  4x2 - 1:27.10;  4x1 -41.45
              4x4 - Carroll  - 4:16.25
     
  1 Windy, 20 mph gusts to 30 mph; 72F    FAT Timing 
Four new meet records. Four (4)  US#1s and Six (6) TX#1s                
  2 Mantrez Landrum, Chilton - double winner 4A Long Jump (23-11) and
                                                  Triple Jump (48-7) * New Meet Record

2010

3 1600m: Chelsey Sveinsson, Greenhill - 4:45.24 (TX#1, US#1) *
               new meet record 
           
4 Prezel Hardy, Killeen Ellison - 100m - 10.45
March 27th

Participants advance to UIL state meet in 62 events - winning
35-Medals, including
15-1st Place

5 Clinton Collins, Keller Fossil Ridge - 400m - 47.30
6 800m: Sirron Warren, Plano - 1:52.40 * New Meet Record;
Ronald Vaughn, Mesquite - 1:55.17;  Connor Hughey, Argyle - 1:55.76
7 Hurdles: Tyler Stephenson, Lancaster - 110m - 13.79; 300m - 38.63
                 Kenneth Minkah, DeSoto - 110m - 13.91; 300m - 38.94
8 Relays: 4x1 - Killeen Ellison - 40.66 * New Meet Record; DeSoto - 41.37
               4x2 - Killeen Ellison - 1:26.34
     
  1 Windy, Cold conditions.  Oklahoma, Missouri and West Texas teams unable
to attend meet due to closed roads and airports.
  2 Chance Casey, Crosby - double winner 5A 110m and 300m Hurdles
Avion Stewart, Bryan Adams - double winner 4A 110m and 300m Hurdles

2009

3 Discus:  Hayden Baillio, Whitesboro - 196-0 (TX#3, US#5) / Shot Put - 68-7 (US#1)   * New 4A meet record in both events                                              
4 Long Jump: - Marquise Goodwin, Rowlett - 24.3 (TX#2, US#3)
March 28th

Participants advance to UIL state meet in 63 events - winning
20-1st Place

5 Chris Bain, Justin Northwest - double winner 5A 100m and 200m
6 1600m: Chelsey Sveinsson, Greenhill - 4:51.58 (TX#1, US#2) * new 4A 
               meet record 
*14 (fourteen) in field finish under 5:11
7 Five (5) vaulters over 15'0"
8 Conditions: Temps 38 in morning to high of 50 in afternoon. Winds NW 20-25 mph.  Wind chill 25 morning, low 40's afternoon.
     
  1 Jesuit-Sheaner Relays participants advance to UIL State Meet in 95 events, TAPPS state champions in 7 events and SPC state champions in 8 events.  
  2 Chance Casey, Crosby - 37.03 300m  Hurdles  *New Meet Record - (TX#1, US#3);   14.08 110m Hurdles (TX#1, US#2)

2008

3 Discus:  Hayden Baillio, Whitesboro - 185-10 (TX#3, US#5) / Shot Put - 62-4 (US#4)                                                 
4 200m - Jacques Caldwell, Garland - 21.63 (TX#2)
March 15th

Participants advance to UIL state meet in 95 events - winning
16-1st Place

5 100m - Jared Ben, Garland - 10.74; Alex Williams, Garland - 10.75; Chris Givens, Wylie - 10.77
6 1600m: Ashley Isham, Cedar Park Vista Ridge - 4:59.28 (TX#1, US#4) 
          Kelsey Johnson, Iowa Park - 4:59.89 (TX#2, US#5)
7 Six (6) vaulters over 15'0"
8 Conditions: Sunny, Low 70's, Winds NW 10-15 mph.
     
  1 4x400 Relay:  North Crowley - 3:15.25  *New Meet Record
  DeSoto - 3:15.44 

2007

2 Discus:  Luke Bryant, Clearwater KS - 196-9,  Geoffrey Tabor, Ardmore OK - - 194-6,  Tyler Fleet, Tyler Lee TX - 191-8.
3 400m:   Marcus Boyd, North Crowley - 46.97 *New Meet Record
 
Bill Lawhorn, Giddings - 47.65
March 24th 4 Southlake Carroll - 10:20.75 DMR *New Meet Record
 
Colby Lowe split 4:15 on 1600m
5 Triple Jump: Tyron Stewart, Cedar Hill - 49-5
6 1600m: Kelsey Johnson - 4:58.6, Kristie Krueger, Argyle - 4:59.1 
7 Joseph Farley - 16'0" PV.   Five (5) vaulters over 15'0"
8 Josh Thomas, Cedar Hill - 37.93 300m Hurdles
9 100m - Aldrick Robinson, Waxahachie - 10.3, Cyrus Gray, DeSoto - 10.5, Chris Givens, Wylie - 10.5, Levi Bipilaka, Tyler John Tyler - 10.5, Charles Silmon, Waco - 10.5
     
  1 Colby Lowe, SL Carroll - 9:10.62  3200m 

2006

2 Geoffrey Tabor, Ardmore, OK - 183-4 Discus 
3 Nick Frawley, Midlothian - 16'8" PV *New Meet Record. Four (4) vaulters over 15'0"
March 25th 4 Duncanville - 1:26.27 4x200 Relay *New Meet Record
5 Triple Jump: Malcolm Williams, SGP - 47-6, LeJerald Betters, Waco - 47-5
6 1600m: Loren Hodges, Paradise - 4:59.03, Catherine Loden, White Oak - 4:59.50 
7 Long Jump: Jesse Poku, Richardson - 23-2, Malcolm Williams, SGP - 23-0
8 Clint Renfro, SL Carroll - 37.37 300m Hurdles
     
  1 Scott McPherson, Plano - 1:55.31 / 4:12.24  1600m *New Meet Record

2005

2 Brad Seller, Arl. Bowie - 196-10 Discus *New Meet Record
3 Nick Frawley, Midlothian - 15'6" PV *New Meet Record
March 19th 4 Joe Gatel, Edison, CA - 9:21.40 3200m
5 Jalyn Bray, Lake Highlands - 47'6"  TJ
6 Jillian Rosen, Texas TC of Richardson - 4:59.03 1600m
7 DeSoto - 41.46 4x100m
8 Zach Conrad, Plano - 1:54.68; Danial LaCava, Arl. Grace Prep - 1:54.69
     
  1 Jason Richardson, Cedar Hill - 13.63  , 36.74 300m Hurdles   5A division High Point Man

2004

2 Scott McPherson, Plano - 9:08.21  *New Meet Record
3 Brad Seller, Arl. Bowie - 183-09 Discus
March 27nd 4 Jake Morse, Arlington - 1:54.63 800m
5 Erin Bedell - 4:49.9 1600m,  Brooke Upshaw, SL Carroll - 4:53.1 1600m
6 Daniel Quinn, McKinney - 47'02"  Triple Jump
7 Lancaster 1:26.15 4x200 Relay
     
  1 Pete Jansen, Highland Park - 4:14.26 1600m

2003

2 Jonathan Serrell, Plano West - 9:16.6  *New Meet Record
3 Ty Barrington, SL Carroll - 15'7" PV
March 22nd 4 Dustin Rodriguez, Fossil Ridge - 15'7 PV
5 Terrance Wheatley, Plano East - 47'7.5"  TJ,  23'5" LJ *New Meet Record
6 Daniel Quinn, McKinney - 47'2.5"  Triple Jump
     
  1 DaBryon Blanton, Forney - 10.26 100m  *New Meet Record

2002

2 Jonathan Wade, Shreveport La, Evangel - 20.83 200m * New Meet Record
3 Vincent Marshall, Ennis - 47-7.75 Triple Jump * New Meet Record.    
 24-0 Long Jump.
March 23rd 4 Larry Dibbles, Lancaster - 62-5.5 Shot Put *New Meet Record
5 Jeremy Wariner, Arl. Lamar - 47.79 400m, 21.05 200m.    5A division High Point Man
6 Vincent Marshall, Ennis - 4A division High Point Man
     
  1 All Times FAT

2001

2 Sam Bernal, Plano West - 9:31.68 3200m, 4:20.56 1600m
3 Amos Skinner, Mesquite - 4:21.57 1600m
March 24th 4 Chase Hall, Jenks, OK - 9:35.45 3200m
5 DaBryan Blanton, Forney - 10.70 100m,  21.94 200m
6 Devin Rodriguez, Fossil Ridge -13-6 PV
7 Windy, Cold & Rainy Conditions
     
  1 Brian Dunn, Mesquite Poteet - 60'0 SP

2000

2 Kenny Gould, Altus OK - 181'11 Discus
3 Scott Moore, Mesquite Poteet - 9:32.45 3200m
March 25th 4 Lancaster - 4x100 - 41.08
5 Alex Altaffer, Jesuit - 1:53.58  800m
6 Scott Moore, Mesquite Poteet - 4:20.54 1600m
7 Todd Reinders, Irving - 15'8 PV
8 Adam Doiron, Duncan OK - 178'4 Discus
     
  1 Rocky Danners, Killeen Ellison - 16'7" PV, 37.88 300m

1999

2 Brandel Lawrence, DeSoto - 50'6" TJ
3 Lancaster - 41.59 4x100 Relay
  4 Tony Corona, Jesuit - 1:57.75 800m
5 Jason Young, Sammuell - 182'4" Discus
     
  1 Colin Campbell, The Woodlands - 9:35.30 3200m

1998

2 Michael Smith, Abilene Cooper - 13:49 110m, 36.57 300m
3 Tory Mitchell, Big Springs - 10.32 100m, 20.55 200m
  4 Lincoln - 41.66 4x100 Relay

Back